Klubbrekord - Män seniorer
 
Utomhus
 
100 m  10.51
10.51
  Christofer Sandin
Felix Svensson
  010623
210524
  Vaasa, FIN
Basel, SUI
200 m  20.43  Felix Svensson  220604  Zofingen, SUI
400 m  46.23  Felix Svensson  210814  La Chaux-de-Fonds, SUI
800 m  1:48.98  Christian Skoog  930724  Kvarnsveden
1000 m  2:24.1  Thomas Melander  810908  Göteborg/S
1500 m  3:40.29  Jonathan Grahn  220630  Stockholm/S
1 mile  3:57.96  Rolf Kårevik  770704  Stockholm/S
2000 m  5:11.58  Claes Nyberg  940803  Prag, CZE
3000 m  7:48.20  Mats Erixon  850823  Berlin, FRG
5000 m  13:24.20  Mats Erixon  870813  Koblenz, FRG
10000 m  27:56.56  Mats Erixon  820525  Florens, ITA
1 timme  19.540  Mats Erixon  870919  Monaco, MON
3000 m hinder  8:33.31  Jonas Lundström  890820  Stockholm/S
110 m häck  14.00  Elias Martinsson  220813  Mölndal
400 m häck  48.35  Niklas Wallenlind  920805  Barcelona, ESP
Höjd  2.12
2.12
  Philip Frifelt Lundqvist
Philip Frifelt Lundqvist
  170610
180831
  Lund
Tammerfors, FIN
Stav  5.01  Tord Bohm  800703  Göteborg/S
Längd  7.66  Stig Fässberg  700816  Växjö
Tresteg  15.63  Anders Sjöström  060715  Sollentuna
Kula  21.33  Hans Höglund  750606  Provo, UT
Diskus  65.40  Kenth Gardenkrans  800526  Malmö/S
Slägga  80.14  Tore Gustafsson  890704  Villmanstrand, FIN
Spjut  81.40  Jonas Lohse  080823  Habo
Tiokamp  6.585  Tord Bohm  790707-08  Göteborg/S
      (11.5   6.72   10.51   1.94   52.2  /  16.0   30.94   4.75   45.14   4:50.0)
4 x 100 m  41.39  Jakob Falkbring,  Christofer Sandin,  Johan Hed,  Magnus Björk  990612  Värnamo
4 x 200 m  1:30.3  Tommy Hansson,  Stig Fässberg,  Peter Rapp,  Ole Andersson  670910  Göteborg
4 x 400 m  3:10.98  Peter Fredriksson,  Niklas Wallenlind,  Fredrik Wållgren,  Khaled Azerkan  970615  Kalmar
4 x 800 m  7:32.76  Jonathan Grahn,  Simon Wallenlind,  Alexander Nilsson,  Victor Wahlgren  210731  Huddinge
4 x 1500 m  15:14.1  Mats Erixon,  Ingemar Nordvall,  Sievert Ahxner,  Thomas Melander  810905  Göteborg
 
 
Inomhus
 
50 m  6.12  Felix Svensson  140129  Genève, SUI
60 m  6.77  Filip Schwartz  200301  Göteborg
200 m  20.96  Felix Svensson  220227  Magglingen, SUI
400 m  47.40  Niklas Wallenlind  910210  Stuttgart, GER
800 m  1:49.30  Christian Skoog  930209  Stockholm
1500 m  3:43.56  Jonathan Grahn  220227  Växjö/TA
1 mile  4:17.49  Jonas Lundström  890224  Jonesboro
3000 m  7:51.61  Claes Nyberg  930209  Stockholm/G
5000 m  14:15.09  Johan Swärdh  970220  Stockholm/G
60 m häck  7.96  Elias Martinsson  220227  Växjö/TA
Höjd  2.11  Philip Frifelt Lundqvist  170225  Växjö/TA
Stav  5.03  Joakim Norman  100206  Göteborg
Längd  7.46  Robert Bagge  070225  Göteborg
Tresteg  15.42  Daniel Falk  120204  Göreborg
Kula  20.67  Hans Höglund  750314  Detroit, MI
Vikt  23.09  Tore Gustafsson  880220  Provo, UT
Sjukamp  4.405  Tord Bohm  800322-23  Göteborg
      (7.2   6.75   10.99   1.94  /  8.7   4.85   x)
4 x 200 m  1:32.5  Hasse Ejnell,  Stig Fässberg,  Lars Philip,  Ole Andersson  670305  Göteborg
   1:32.50  Johan Källman,  Nichlas Mattsson,  Niklas Wallenlind,  Anders Allvin  900113  Göteborg
4 x 400 m  3:23.9  Rune Allansson,  Tom Persson,  Hasse Ejnell,  Tommy Hansson  690302  Stockholm

 

Sidan uppdaterad den 14 augsuti 2022
© Copyright 2022 Göran Odmyr
Synpunkter och rättelser skickas till statistik@maik.se

Md friidrottsstatistik logo
Md h5 logga
Md md arra
Skyisthelimit
Logo gbg black
Md maik indoor logo
Md md sam
Md wiberger
Md kakservice
Md molndalenergi logo
Md intersport.logo.2.
Md idrottens bingo bild1
Md canon logo
Nyheter via RSS
Levererat av MyClub